Zmiany w prawie pracy od stycznia 2017 - Ustawa z 16 grudnia 2016 r.

Ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie kilku ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców wprowadziła wiele nowości do porządku prawnego pracodawców, które obowiązują od dnia 1 stycznia 2017r.

Z dniem 1 stycznia 2017r. do tworzenia ZFŚS zobowiązani będą ci pracodawcy (spoza sfery budżetowej), którzy na dzień 1 stycznia danego roku będą zatrudniali co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (dotychczas było to 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty).

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Rodziny , Pracy i Polityki Społecznej – pracodawca po zakończeniu zatrudnienia jest obowiązany wydać niezwłocznie świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza zatrudnić tego pracownika w ciągu 7 dni. Jest to zasada, która obowiązuje niezależnie od rodzaju umowy o pracę. Ułatwieniem dla pracodawców jest też zamieszczenie w Rozporządzeniu z dnia 30 grudnia 2016 r. pomocniczego wzoru Świadectwa Pracy oraz sposobu jego wypełniania.
 



Co jeszcze się zmieniło w prawie pracy w dniu 1 stycznia 2017 r.?

  1. Od 1 stycznia 2017r. zlikwidowana zostaje możliwość różnicowania minimalnego wynagrodzenia za pracę w zależności od stażu pracy.
  2. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe zasady wydawania świadectwa pracy.
  3. Od 1 stycznia 2017r. pojęcie „dużego” pracodawcy ulega zmodyfikowaniu, nie 20, a 50 pracowników zatrudnionych u pracodawcy będzie obligowało do wydawania regulaminów pracy i regulaminów wynagradzania (chyba że występuje w nich układ zbiorowy pracy).
  4. Od 1 stycznia 2017r. wydłużone zostają terminy na odwołanie w stosunkach prawno-pracowniczych:
    • odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę,
    • żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę,
    • żądanie nawiązania umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.



Warto na czas zapoznać się ze zmianami w prawie pracy. Zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniach organizowanych przez El-Spektrum, podczas których poruszamy zagadnienia związane z powyższymi zmianami w przepisach, m. in. nowe zasady wydawania świadectwa pracy, zmiany w brzmieniu ustawy o Zakładowym Funduszu świadczeń Socjalnych.


Terminy szkolenia: akta osobowe, dokumentacja pracownicza, świadectwa pracy w 2017 r.

Terminy szkolenia: zmiany w prawie pracy 2017, uprawnienia rodzicielskie.

Terminy szkolenia: Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych ZFŚS w 2017 r.


Zapytaj nas o szkolenie zamknięte, specjalnie dopasowane pod potrzeby Twojej firmy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego: +48 608 091 285